I edycja Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego dobiegła końca! Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy na rowerowe święto w 2018 roku!

Wrocław, Hala Stulecia

20 - 21.05.2017

Kongres rowerowy

„Rower to jest świat” – to słowa piosenki Lecha Janerki, ale też teza z którą zgodzi się większość użytkowników dwóch rowerowych kół. Bez względu na to jaki rower wybierają, czy są zawodowcami, czy amatorami – welocyped, bo tak nazywano ten XIX-wieczny wynalazek, zrewolucjonizował podejście do aktywności sportowej, ale też społecznej. W ramach kongresu rowerowego zajmiemy się różnorodnymi aspektami wpływu rowerów na społeczną aktywność. Do dyskusji zapraszamy m.in. pasjonatów dwóch rowerowych kół, zawodowych kolarzy, inicjatorów zmian w polityce rowerowej miast i regionów, a także turystów, psychologów i media.

Wsiadasz i jedziesz – ot cała wiedza o rowerze – wydaje się, że to takie proste, a jednak, kiedy przyjrzymy się machinie napędzającej rowerowy przemysł zauważymy, że rower to element wizerunku, kreacji miejsc i osób. Techniczna zagadka i wyzwanie, temat tekstów kultury i element polityki regionalnej, sposób na życie oraz jeden z najważniejszych przedmiotów marketingu sportowego.

Kongres rowerowy odbędzie się  dniach 20-21 maja 2017 we wrocławskiej Hali Stulecia, jako jedno z wiodących wydarzeń Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego. Partnerem Kongresu jest m.in. Uniwersytet SWPS Filia we Wrocawiu. 

PIERWSZY PRYWATNY UNIWERSYTET W POLSCE

Uniwersytet SWPS to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne. Posiada kampusy w 5 miastach - Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie. Oferuje studia I stopnia (19 kierunków), II stopnia (11 kierunków), jednolite magisterskie (2 kierunki), doktoranckie (5 kierunków) i podyplomowe (160 kierunków). Społeczność uczelni tworzy 1350 pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych oraz ponad 16,5 tys. studentów.

Uniwersytet SWPS posiada 7 uprawnień doktorskich w 5 dyscyplinach oraz 3 uprawnienia habilitacyjne w 2 dyscyplinach. Uczelnia wypromowała 201 doktorów i 52 doktorów habilitowanych.

FILIA WE WROCŁAWIU

Na wrocławskim kampusie znajdują się II Wydział Psychologii oraz Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej. II Wydział Psychologii we Wrocławiu znajduje się w czołówce polskich ośrodków badawczych. W 2010 roku został uznany przez MNiSW za najlepszą jednostkę naukową w dziedzinie nauk społecznych. W 2013 roku otrzymał prestiżową kategorią A+, przyznawaną najwybitniejszym instytucjom w kraju. Posiada uprawnienia doktorskie i habilitacyjne w dyscyplinie psychologia oraz wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Na wydziale działają dwa centra realizujące prace badawcze z psychologii ekonomicznej oraz psychologii zdrowia. Jednostka oferuje studia wyższe z zakresu psychologii. Posiada uprawnienia doktorskie i habilitacyjne.

Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej skupia specjalistów różnych dziedzin. Grono doświadczonych prawników prowadzi studia prawnicze wzorowane na anglosaskich standardach uczenia prawa. Cenieni projektanci oferują nowatorski program studiów graficznych oparty na założenich human-centered design. Z kolei zespół medioznawców, publicystów i redaktorów kształci w zakresie dziennikarstwa i szeroko rozumianej komunikacji wizerunkowej.

Zapraszamy do zapoznania się z planem sobotniej części kongresu przygotowanym przez Uniwersytet SWPS Filię we Wrocławiu.

Oprócz tego zapraszamy do STREFY SAMORZĄDU (SALA B):

12:40 – 13:30 – Robocze spotkanie samorządów zainteresowanych udostępnieniem dróg w pasie drogi krajowej S5 dla ruchu rowerowego.

13:30 – 17:30 – Panel samorządowy: ROWEROWE PRZYSPIESZENIE

·         13:30 – 13:45- Warszawa

·         13:45 – 14:00– Kraków

·         14:00 – 14:15 – Wrocław

·         14:15 – 14:30 Gdańsk

·         14:30 – 14:45– Poznań

·         14:45 – 15:00– Toruń

·         15:00 – 15:15 – PRZERWA KAWOWA

·         15:15 – 15:30 – Województwo Łódzkie

·         15:30 – 15:45 – Województwo Zachodniopomorskie

·         15:45 – 16:00 – Województwo Dolnośląskie

·         16:00 – 16:15 – Województwo Śląskie

·         16:15 – 16:30 – Województwo Małopolskie

·         16:30 – 16:45 – Województwo Lubuskie

·         16:45 – 17:30 – Moderowana dyskusja prelegentów wraz z najważniejszymi rekomendacjami dla rozwoju ruchu rowerowego w miastach i województwach Polski w perspektywie najbliższych 5 lat.

·         Od 17:30– rowerowa wycieczka po Wrocławiu

 

 

NIEDZIELA 21.05.2017

 

INSTYTUT ROZWOJU TERYTORIALNEGO

Instytut Rozwoju Terytorialnego to zespół ekspertów pracujących na rzecz rozwoju województwa dolnośląskiego. Działając na styku nauki i administracji, dostarczamy rzetelnej wiedzy o regionie oraz formułujemy i monitorujemy polityki związane z rozwojem terytorialnym Dolnego Śląska. Jako jednostka wspomagająca Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Instytut realizuje działania m.in. z zakresu planowania przestrzennego, ochrony środowiska czy rozwoju społeczno-gospodarczego. Zajmujemy się także przyjaznymi środowisku formami transportu, czego przykładem jest Dolnośląska Polityka Rowerowa. W jej ramach opracowano już Standardy projektowe i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego oraz Koncepcję przebiegu Odrzańskiej Drogi Rowerowej, a w przygotowaniu są kolejne dokumenty dotyczące ruchu rowerowego na Dolnym Śląsku.

Drugiego dnia Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego (niedziela), Instytut Rozwoju Terytorialnego organizuje kongres poświęcony regionalnej polityce rowerowej, w ramach którego przewidujemy prezentacje, kilka paneli dyskusyjnych oraz warsztaty projektowe. Warsztaty projektowe, dedykowane szczególnie samorządowcom i projektantom, będą dotyczyć Standardów projektowych i wykonawczych dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejsze zapisy na warsztaty na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (decyduje kolejność zgłoszeń). Zapraszamy również na stoisko Instytutu Rozwoju Terytorialnego, które będzie połączone ze stoiskiem Dolnego Śląska. Z przyjemnością opowiemy Państwu o Dolnośląskiej Polityce Rowerowej, zapoznany z opracowanymi dokumentami oraz skonsultujemy projekt Koncepcji sieci głównych tras rowerowych województwa dolnośląskiego. Poniżej przedstawiamy program drugiego dnia kongresu (niedziela), organizowanego przez Instytut Rozwoju Terytorialnego:

STREFA KONGRESU:

10:00 – 10:05 – Powitanie

10:05 - 10:15 - Prezentacja Kolei Dolnośląskich

10:15 – 11:00 – Czym jest Dolnośląska Polityka Rowerowa

11:00 – 11:15- Prezentacja Radiowej Akademii Triathlonu

11:15 – 12:00 – Rowerem wzdłuż Odry – jak budować Odrzańską Drogę Rowerową?

11:15 – 13:30 – sala A  - Warsztaty projektowe dot. Standardów projektowych i wykonawczych dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego

12:00 – 13:00– Rower to też biznes! Jak samorządy i firmy mogą zarabiać na turystyce rowerowej?

13:00 – 13:45 – Cyklologistyka: ostatnia mila i inne możliwości wykorzystania rowerów cargo w transporcie miejskim – Wrocławscy Kurierzy Rowerowi, Smokowóz Rower Transportowy

12:45 – 15:00 – sala B –  Fresh Design – obrona prac

13:45 – 14:30 Idealny rower – jak go dla siebie wybrać? – warsztaty – Magazyn Szosa

14:30 – 15:15– Jak prawidłowo projektować infrastrukturę rowerową? – omówienie wyników warsztatów projektowych

15:15 – 16:30 – Rowery i design – omówienie i podsumowanie warsztatów Fresh Design

16:30 – 17:00 – zakończenie kongresu i Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego, ogłoszenie wyników konkursów dla uczestników Festiwalu.