I edycja Dolnośląskiego Festiwalu Rowerowego dobiegła końca! Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy na rowerowe święto w 2018 roku!

Wrocław, Hala Stulecia

20 - 21.05.2017

Prelegenci

Zapraszamy do zapoznania się z prelegentami Kongresu Rowerowego

W sobotę, w trakcie części kongresu przygotowanej przez Uniwersytet SWPS Filię we Wrocławiu, swoimi referatami podzielą się z Państwem:

1. mgr Adam Pawlukiewicz (Pentagon Research, AWF, Wrocław): Czy warto sponsorować kolarstwo?

W trakcie swojego wystąpienia mgr Adam Pawlukiewicz odpowie m.in. na pytania:

Jak realizowane jest badanie efektywności sponsoringu sportowego?

Dlaczego sponsoring sportowy jest lepszy od standardowej reklamy?

Jak skutecznie inwestować w sponsoring? Czego wymagać od sponsorowanego, jak tworzyć pakiety świadczeń dla sponsorów?

Promocja Polski poprzez sport - puste hasło czy wielka szansa dla NAS?

oraz zapozna zgromadzonych z tematyką kolarstwo jako nośnik wizerunku dla marek.

Adam Pawlukiewicz - Opiekował się Shakirą, a nieco później pięknymi siatkarkami z Puerto Rico podczas Igrzysk Olimpijskich 2016. Pracował przy trzech mistrzostwach świata, w tym na stadionie Maracana podczas Mundialu 2014 w Rio de Janeiro. Wcześniej zdobywał doświadczenia podczas FIFA Pucharu Konfederacji 2013 (również w Brazylii) gdzie zakumplował się z Neymarem, a także w sieci hoteli Hilton Worldwide w Stanach Zjednoczonych. Entuzjasta kolarstwa, mający kilka wypraw rowerowych na karku. Codziennie jeździ do pracy na rowerze. Jako Project Manager w Pentagon Research odpowiada za analizy efektywności sponsoringu sportowego oraz projekty specjalne. Wyniki opracowywanych przez niego badań wykorzystują m.in. UEFA, PZPN, IAAF, Przegląd Sportowy, Wprost, Polsat, Sport.pl, TVN24, TVP, Polskie Radio, Rzeczpospolita, Newsweek, Puls Biznesu. Twórca rankingu "50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie", który rokrocznie publikuje razem z magazynem Forbes (http://wplywowiludziesportu.forbes.pl/). Doktorant na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

2. mgr Jakub Papuczys (Uniwersytet Jagielloński, Kraków): Wyścig Pokoju jako przedstawienie kulturowe

Tematem mojego wystąpienia chciałbym uczynić największy amatorski wyścig kolarski czyli organizowany przez komunistyczne władze Polski, Czechosłowacji oraz NRD „Wyścig Pokoju”. Ta sportowa impreza w moim odczuciu była nie tylko jedną z największych imprez sportowych organizowanych w czasach PRL-u, ale prawdopodobnie jednym z największych społecznych, kulturowych czy politycznych wydarzeń w dziejach naszego kraju w ogóle.

Wyścig ten co roku przyciągał na trasy, stadiony oraz przed radioodbiorniki miliony ludzi i bardzo szybko uzyskał status ogólnospołecznego fenomenu. W swoim wystąpieniu chciałbym poddając Wyścig wnikliwej kulturoznawczej oraz historycznej analizie spróbować odpowiedzieć, co sprawiło, że to właśnie kolarski wyścig zdobył tak masowe, społeczne oddziaływanie. Czemu tak wielu ludzi on pasjonował i wzbudzał tak gorące autentyczne zainteresowanie. Czemu to właśnie kolarze wyrośli na narodowych bohaterów Polski Ludowej, a także jakie czynniki sprawiły, że corocznie w maju tak wielkie rzesze ludzi z uwagą śledziły ich zmagania, niezależnie od tego czy na co dzień interesowały się sportem.

Wydaje mi się, że spojrzenie na Wyścig jako rozbudowane przedstawienie kulturowe (cultural performance) pozwoli ujawnić różnorakie kulturowe i społeczne potrzeby, które zostawały zaspokajane w trakcie jego trwania. Wyścig miał bowiem rozmaite, daleko pozasportowe znaczenia, niekoniecznie zgodne, a czasem wręcz stojące w opozycji do intencji organizujących go władz i jego propagandowego charakteru. Między innymi pozwalał na wypełnienie sensem codziennej egzystencji ludzi, którzy żyli w komunistycznej Polsce. Tworzył również metonimiczną przestrzeń na wyrażenie sprzeciwu wobec narzuconej Polakom obcej władzy. Immanentnie wyzwalał on narodową energię zamienianą w manifestację wspólnotowości i tego, że jako naród „ciągle jesteśmy”. Pomimo bowiem, że Wyścig był sztandarową imprezą komunistycznej władzy, to na rozmaitych poziomach przez zwykłych ludzi był odbierany całkowicie poza lub wbrew swoim politycznym celom. Zamiarem mojego wystąpienia jest prześledzenie za pomocą jakich mechanizmów tego rodzaju odbiór był budowany, co z kolei pozwoli mi przybliżyć się do odpowiedzi, jakie istotne symboliczne i realne potrzeby sam Wyścig wypełniał i co znaczył dla polskiego społeczeństwa tamtych czasów.

mgr Jakub Papuczys - doktorant w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się współczesnym teatrem oraz performatywnymi wymiarami przedstawień sportowych. Stały współpracownik „Didaskaliów”, publikował także w „Opcjach”, „Kulturze Współczesnej” oraz na portalach internetowych „e-teatr.pl” czy „O.pl”. Pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą kulturowej historii przedstawień sportowych w okresie PRL. Autor książki „Tour de France jako przedstawienie kulturowe”.

3. dr Maurycy Graszewicz, mgr Michał Ulidis (Uniwersytet SWPS, Wrocław): Rowerzyści, kolarze jako grupa komunikacyjna. Wizerunek wewnętrzny na podstawie badań empirycznych

Nasze wystąpienie stanowi sprawozdanie z empirycznych badań wizerunku określonej grupy komunikacyjnej. Za wiodące koncepcje teoretyczno-metodologiczne przyjmujemy konstruktywistyczne rozumienie komunikacji oraz systemowe rozumienie społeczeństwa. Badania zostały przeprowadzone na potrzeby niniejszego wystąpienia, są zatem do pewnego stopnia autorskie. Badany obiekt to grupa (w pierwszym rzędzie) komunikacyjna, potem (a może tym samym) społeczna. Badana była komunikacja. Na podstawie jej analiz wyodrębniona została określona grupa, której image, spójność oraz stabilność postanowiliśmy sprawdzić.

Michał Ulidis - Wykładowca Uniwersytetu SWPS oraz praktyk brandingu. Studiował filozofię, public relations oraz projektowanie komunikacji i wizerunek organizacji na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie później prowadził zajęcia z zakresu brand communication, brand behaviour, diagnostyki marki, project managementu oraz planowania strategicznego. Zawodowo związany m.in. z agencją brandingową MorrisMarlowe, gdzie zajmował się strategią marki, brand designem oraz badaniami rynku i opinii.

4. dr Stefan Wierlewski (UAM, Poznań): Cyklolekt - świat zapośredniczony w języku czyli jazda na rowerze przez pryzmat języka

W referacie przedstawię ogólną charakterystykę języka rowerowego.

5. dr Sławomir Szymański: (Dolnośląska Szkoła Wyższa) "Fascynacja tempem. Radhochburg Breslau. Fenomen kolarstwa w przedwojennym Wrocławiu

W przedwojennym Wrocławiu sportem nr 1 było kolarstwo torowe. Opowiem o tym fenomenie – o „wrocławskich matadorach” torów letnich oraz zimowego, z wyścigami sześciodniowymi na czele, o gorącej kolarskiej publiczności, niezwykłych obiektach i malowniczych okolicznościach społecznych. O epoce, w której kolarskie wyścigi torowe były symbolem fascynacji prędkością, ale też „diabolicznej sensacji”. Wspomnę również o „królach kurzu”, pionierach zmagań na szosie. Całość będzie jak sprint przez ponad trzy dekady – dobrze rozegrany taktycznie i trzymający w napięciu od początku do końca.

dr Sławomir Szymański - cyklista, autor dwóch książek o historii sportu we Wrocławiu - „Sport w Breslau” (2011) oraz „Wrocław Sport PRL” (2013), doktor filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, zawodowo zajmuje się socjologią sportu, a także copywritingiem i strategiami w branży PR.

6. mgr Paulina Brzeźna – Bentkowska (MAT Atom Developer Cycling Team): Fenomen Olesznej k. Sobótki jako miejsca narodzin kolarzy wybitnych

Jedną z wielu dyscyplin sportu, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku sławiła imię Polski na świecie było kolarstwo. Pośród grona sportowców z Polski i Dolnego Śląska znaleźli się także kolarze z niewielkiej wsi Oleszna, mogący poszczycić się pięknymi i niepowtarzalnymi osiągnięciami z Mistrzostw Polski, Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne.

Pragnę przedstawić Państwu rozwoju kolarstwa w niewielkiej miejscowości Oleszna od pierwszych pionierów kolarstwa we wsi do dnia dzisiejszego ze szczególnym uwzględnieniem kariery zawodniczej Jana Brzeźnego i Jana Faltyna oraz pracy trenerskiej Franciszka Brzeźnego i sukcesach uzyskanych przez jego wychowanków. Spróbuję opowiedzieć na pytania: Na czym polega fenomen kolarstwa we wsi Oleszna? Jakie czynniki wpłynęły najbardziej na upowszechnienie tej dziedziny sportu we wsi? W jakim stopniu ludność przybyła tu po II Wojnie Światowej przyczyniła się do rozwoju tej dyscypliny wśród jej mieszkańców? Krótko opowiem także o ludności wsi Oleszna i jej pochodzeniu, o kierunkach reemigracji i obszarach, z których przesiedlano ludność przybyłą do wsi po II wojnie światowej.

Paulina Brzeźna-Bentkowska - urodzona 10.09.1981 roku w Środzie Śląskiej, woj. dolnośląskie. Ukończyła Szkołę Podstawową w Olesznej i Liceum Ekonomiczne o specjalności technik ekonomista w Dzierżoniowie. Studia rozpoczęła w 2002 roku. Najpierw uzyskała tytuł licencjata na Akademii Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pisząc prace na temat: „Kadra szosowa za czasów Henryka Łasaka” a następnie w 2006 roku uzyskała tytuł magistra na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku szkolne wychowanie fizyczne broniąc pracy pt. „Fenomen kolarstwa szosowego we wsi Oleszna”. Od 1996 roku czynna zawodniczka kolarstwa szosowego. Wielokrotna uczestniczka Mistrzostw Świata i Europy, olimpijka z Pekinu z 2008 r. (podczas wyścigu ze startu wspólnego zajęła 8 miejsce), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, zdobywczyni 25 tytułów mistrzyni kraju. W latach 2007-2010 zawodniczka holenderskich grup zawodowych ( 2007-2008 AA Drink Cycling Team oraz 2009-2010 Red Sun Cycling Team). Obecnie zawodniczka i trenerka założonej wspólnie z mężem Pawłem Bentkowskim w 2016 grupy kolarskiej kobiet MAT ATOM Deweloper, której siedziba znajduje się w podwrocławskiej Sobótce. W minionym sezonie drużyna została ogłoszona najlepsza grupą kolarską kobiet w kraju. W 2012 roku miasto Sobótka nadało jej tytuł „Honorowy obywatel Sobótki”.

7. dr Michał Rudy (Uniwersytet SWPS Wrocław): Jak rowerzysta kierowcy tak kierowca rowerzyście czyli najczęściej popełniane wykroczenia w ruchu drogowym

Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazda po niewłaściwej stronie, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu - to tylko niektóre z przyczyn zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Jak wynika z policyjnych statystyk do zdarzeń z udziałem cyklistów, na polskich drogach, dochodzi coraz częściej.

Skalę problemu obrazuje ilość orzeczeń sądowych wydanych w sprawach o wykroczenia, z których większość dotyczy zderzeń bocznych z samochodem osobowym, spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu. Co gorsze takie wypadki mają miejsce także przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Podczas prelekcji na "Kongresie rowerowym", wygłoszonej przez dr Michała Rudego z Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu omówione zostaną również "najciekawsze" orzeczenia sądowe dotyczące odpowiedzialności za zdarzenia drogowe z udziałem kierującego rowerem i kierującego samochodem.

dr Michał Rudy - radca prawny z dużym doświadczeniem zawodowym, wspólnik w Kancelarii Prawnej Result Witkowski Woźniak Mazur i Wspólnicy Spółka Komandytowa. Posiada wieloletnie doświadczenie, zarówno we współpracy z organami administracji publicznej, jak i przedsiębiorstwami sektora prywatnego. Kierował również kilkoma międzynarodowymi projektami z zakresu administracji i prawa administracyjnego. Na Uniwersytecie SWPS jest kierownikiem kierunku prawo oraz pełni obowiązki kierownika Katedry Prawa na Wydziela Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Kieruje także studiami podyplomowymi "Prawo o żywności" oraz „Prawo weterynaryjne i sanitarne”. Fascynują go możliwości i wyzwania związane z prawem nowych technologii.

8. Bartosz Huzarski (HBA ): Najważniejsze różnice i podobieństwa treningu zawodowego i amatorskiego

Bartosz Huzarski: polski, zawodowy kolarz szosowy, były zawodnik m.in. grupy UCI Professional Continental Teams Bora-Argon 18. Uczestnik trzech Tour de France, a także dwóch występów w Giro d’Italia i Vuelta a Espana. Najlepszy góral Tour de Pologne, zdobywca licznych medali mistrzostw Polski, a także najwaleczniejszy kolarz ósmego etapu Tour de France w 2015r. Uczestnik mistrzostw świata, w tym m.in. członek Złotej Drużyny Mistrzostw Świata w Ponferradzie w 2014r. Po zakończeniu kariery zawodowej kontynuuje pracę z KS Abus Deichmann MAT Sobotka oraz w Huzar Bike Academy, gdzie pełni rolę założyciela i trenera. Organizuje również wspólnie z Ślęża Sobótka Bike Academy wyścigi kolarskie. Manager.

9. dr Rafał Hebisz, dr Paulina Hebisz (AWF Wrocław): Trening z użyciem współczesnych metod kontroli obciążeń

dr Paulina Hebisz – pracownik naukowo-dydaktyczny katedry Fizjologii i Biochemii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Współautorka książki pt. Fizjologiczne podstawy treningu w kolarstwie górskim. Do 2013 r. trenerka klubu KTM Racing Team, a w 2014 r. trenerka grupy SGR Team.

dr Rafał Hebisz – były trener kadry narodowej kolarzy górskich. Pracownik naukowo-dydaktyczny katedry Fizjologii i Biochemii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Współautor książki pt. Fizjologiczne podstawy treningu w kolarstwie górskim.

10. Mariusz Mazur (Uniwersytet SWPS Wrocław): Medialny obraz kolarstwa osób niepełnosprawnych

11. dr Marcin Kochanowski (Uniwersytet SWPS Wrocław) : Porażka, przegrana, lekcja ... słów kilka o budowaniu motywacji

Nieodzownym elementem rozwoju sportowca, ale przede wszystkim człowieka jest stawanie się coraz lepszym. Nie zawsze lepszym od kogoś innego, ale może lepiej być lepszym od siebie z dnia wczorajszego. Podczas wykładu zaprezentowane będą przykłady motywacji, jakie stosowali i stosują sportowcy, trenerzy, zwycięzcy. Wykorzystanie ich doświadczeń, ich podejścia oraz ich technik może pomóc każdego sportowcowi, człowiekowi, który gotów jest się rozwijać.

dr Marcin Kochanowski: psycholog sportowy, wykładowca Uniwersytetu SWPS, Doktor Uniwersytetu Gdańskiego, praktyk – uczestnik Mistrzostw Świata, Europy, a także Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Od blisko 10 lat współpracuje z kadrami narodowymi. Szkoleniowiec z obszaru budowania zespołu i komunikacji. Certyfikowany Psycholog Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Posiada duże doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń i warsztatów.

NIEDZIELA

dr Maciej Zathey (Instytut Rozwoju Terytorialnego, Wrocław) moderator paneli: Czym jest Dolnośląska Polityka Rowerowa?, Rowerem wzdłuż Odry – Jak budować Odrzańską Drogę Rowerową? oraz Rowery i design Geograf i planista, Dyrektor Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz pracownik akademicki. Zaangażowany w wiele projektów polsko-niemieckich. Gorący zwolennik ruchu rowerowego, ochrony środowiska i klimatu.

Przemysław Malczewski (Instytut Rozwoju Terytorialnego, Wrocław) moderator panelu: Rower to też biznes! Jak samorządy i firmy mogą zarabiać na mobilności rowerowej?

Aleksandra Sieradzka-Stasiak (Instytut Rozwoju Terytorialnego, Wrocław) prezentacja: Dolnośląska Polityka Rowerowa Planistka przestrzenna. Od wielu lat związana zawodowo z Instytutem Rozwoju Terytorialnego (IRT). Współautorka nagradzanych przez Ministra Infrastruktury opracowań planistycznych o charakterze regionalnym, koordynator projektów, w tym unijnych, specjalizuje się w planowaniu regionalnym. Kieruje działaniami prorowerowymi prowadzonymi przez IRT, w ramach Dolnośląskiej Polityki Rowerowej. Miłośniczka rodzinnego crossu rowerowego. Mama dwóch rowerowych urwisów.

Radosław Lesisz (Instytut Rozwoju Terytorialnego, Wrocław) prezentacja: Odrzańska Droga Rowerowa – Koncepcja przebiegu trasy Z wykształcenia niderlandysta, współzałożyciel i prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej 2006-2012, współredaktor portalu i profilu Rowerowy Wrocław. Od lat zgłębiający tematykę komunikacji i turystyki rowerowej, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Od pewnego czasu zaangażowany również w kwestie związane z zanieczyszczeniami powietrza (Dolnośląski Alarm Smogowy). Obecnie zatrudniony w Instytucie Rozwoju Terytorialnego.

Daniel Chojnacki (oficer rowerowy miasta Wrocław) warsztaty projektowe: Standardów projektowych i wykonawczych dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego Wrocławski oficer rowerowy. Od kilkunastu lat pracuje na rzecz rozwoju ruchu rowerowego w kraju i za granicą. Wspinacz, ultramaratończyk, szczęśliwy tata trójki dzieci.

Robert Skrzypczyński (Instytut Rozwoju terytorialnego, Wrocław) warsztaty projektowe: Standardów projektowych i wykonawczych dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego